המדריך המלא לכתיבת צוואה

זה נכון, הרגע שבו נאלץ להיפרד מהעולם הוא רגע שרבים מאיתנו מדחיקים. על פי רוב, לא מאד נעים לחשוב על הזמן שבו נזדקן או נחלה ונצטרך להיפרד מכול המוכר לנו וממי שאנחנו אוהבים. ובכול זאת, ישנו סוג של בטחון בידיעה שהרכוש שלנו, ההון שצברנו, ואפילו היוזמות שלנו – יישארו אחרי לכתנו בידיים טובות. לכן רבים מעוניינים לנסח צוואה שתבטיח עתיד טוב יותר למי שנשאר אחריהם. אם אתם רוצים להיות בטוחים שאתם מורישים כל חפץ/ נכס או רכוש ליקרים לכם וכי אתם עושים זאת בצורה נכונה, חשוב שתשימו לב לכמה כללים בכתיבת צוואה:

צוואה וחוק הירושה

צוואה נועדה בראש ובראשונה להותיר רכוש ונכסים בהתאם לרצון של מי שחתום עליה (הלוא הוא המנוח/ המוריש). הורשת רכוש בהיעדר צוואה חתומה וחוקית נעשית על פי כללי חוק הירושה. האופציה השנייה היא חלוקה באמצעות צוואה שנכתבה על ידי המנוח. את הצוואה מומלץ לכתוב באמצעות עורך דין מיומן שסיים לימודי משפטים ומציע שירות כתיבת צוואות. העיזבון שתותירו אחריכם ופרטי הצוואה יותירו את הרכוש והנכסים שלכם בידי היורשים החוקיים. לכן חשוב לכתוב אותה בצורה מפורטת ומקצועית.

יורשים על פי דין

מי שיכתוב צוואה עליו לרשום את סדר הזכאות לרכוש בצורה מסודרת וקבילה. כתיבת המסמך תספק מידע אודות קבלת הרכוש בהתאם לדרישות של המוריש, כמו הורשת רכוש לבני הזוג, לילדים, לצאצאים או לבני משפחה אחרים.

צוואה תקינה

חשוב להקפיד שהמסמך יהיה תקין וקביל מול בית המשפט. הצהירו על הכוונות שלכם באמצעות עורך הדין שתבחרו, ושימו לב כי המסמך מכיל את כל ההוראות, הכללים והדרישות שתכתיבו.

סוגי צוואות

חשוב לדעת כי ישנם כמה סוגים של צוואות. בין הסוגים תמצאו 'צוואה כתובה בכתב יד' שעליה להיות כתובה על ידי הנפטר שכתב את הצוואה בצלילות דעת. על הצוואה יש לציין תאריך והיא חייבת להיות חתומה בחתימתו של המוריש. עוד תמצאו 'צוואות בעדים' שגם הן כתובות ומודפסות על ידי המוריש ובאמצעות סיוע של עורך דין. בין היתר תמצאו 'צוואה בפני רשות' שנרשמת על ידי רשם בית המשפט או שופט תוך הגשת בקשה לפני התחלת ההליכים. יש מקרים של 'צוואה בעל פה' שבה על המוריש להתייצב מול הרשת המחוקקת על מנת שצוואתו תרשם. עבור קשישים שאינם יכולים להגיע לבית המשפט, יש אופציה לומר את דברי הצוואה בטלפון או בעל פה מול עדים. צוואה בעל פה מאושרת גם במקרים של חולים אנושים או במקרים של תאונה קטלנית שבה הספיק הנפטר לבקש לקיים את ההנחיות בנוגע להותרת הרכוש ליורשים.

לסיכום (ובברכת חיים ארוכים ובריאים) – מי שרוצה להוריש את נכסיו באופן מסודר ליורשים כאלה ואחרים – כדאי שיפנה כבר עכשיו כדי להסדיר את הצוואה באופן חוקי. בכך ניתן להגשים מטרות חשובות במיוחד.

כדאי לקרוא: אל תשליכני לעת זקנה: איך להתמודד עם מחשבות על המוות בהגיענו לגיל השלישי?