רפואת שיניים בגיל השלישי: כל מה שצריך לדעת

רפואת שיניים בגיל השלישי

עולם רפואת השיניים התקדם בצורה משמעותית בעשור האחרון ומציע גם לבני הגיל שלישי שורה ארוכה של טיפולים חדשנים אותם ניתן לקבל גם במימון מלא מטעם המדינה. כל מה שצריך לדעת לגבי רפואת שיניים בגיל השלישי – במדריך הבא.

רפואת שיניים לגיל השלישי: טיפולים המעניקים מענה מלא לצרכים אסתטיים ופונקציונאליים

ככל שתוחלת החיים של האוכלוסייה בישראל עולה כתוצאה מהשיפור במערכת הרפואית, ניתן לראות כיצד קבוצת הגיל של בני הגיל השלישי מגיעה לגילאים מבוגרים כאשר הם עם יותר שיניים, בניגוד לעשורים הקודמים. בהתאם לכך, רופאי השיניים צריכים להיערך לאנשים שיש להם מצד אחד שיניים או צרכים דנטליים כמו תותבות ושתלים בהם ניתן לטפל ולתחזק ומצד שני לקחת בחשבון כי  באנשים מבוגרים שחשופים לסיכון בשל מחלות כרוניות. על כן, רופא השיניים צריך לדעת כיצד להתמודד עם אוכלוסייה מבוגרת ובפרט שיקום פה ומצד שני להתמודד עם רקע של מחלות כרוניות כמו סכרת, יתר לחץ דם, מחלות פרקים וכו' אשר מאפיינות את בני הגיל השלישי. כאשר אנו מדברים על רפואת השיניים בגיל השלישי ניתן לומר כי המהפכה הגדולה היא השתלות שיניים. באמצעות רפואת שיניים מתקדמת ניתן להשלים קשת שלמה של שיניים, כאשר הטכניקה הזו יעילה גם בעבור מבוגרים שסובלים מנסיגת חניכיים. אם בעבר היו נותנים תותבת (פלטות) היום ניתן בעזרת שתלים דנטליים לייצב תותבות, ואף להימנע מהצורך בשימוש בהתקנה של תותבת. במסגרת המהפכה של עולם רפואת השיניים ניתן לראות כיצד הטיפולים נותנים את המענה למבוגרים בני הגיל השלישי הן מבחינת פונקציונאלית המבוססים על תפקוד מלא והן מבחינה אסתטית.

חשיבות עליונה לקבלת טיפול שיניים בגיל השלישי

ע"פ הערכות, כ-50% מבני הגיל השלישי סובלים ממחלות רקע שמשפיעות באופן ישיר על בריאות השיניים והחניכיים. נוסף לכך, יש הרבה סטיגמות שדבקו בקשישים אך חלק ניכר מהם סובלים מבעיות קוגניטיביות ופיזיות שמשפיעות גם הן על בריאות החניכיים. מחלות כמו אלצהיימר וכן מחלות מפרקים פוגעות ביכולת העצמאית לבצע את פעולת הצחצוח הדנטאלי, ולכן גם אחרי שנים רבות של הקפדה יתרה עדיין ייתכן מצב של הידרדרות במצב הפה והחניכיים בעקבות חוסר יכולת לבצע את הפעולה הבסיסית של צחצוח כמו גם שימוש בחוט דנטאלי. על כן, ישנה חשיבות עצומה בקבלת טיפולי שיניים באופן קבוע דרך רופא שיניים המתמחה בבני הגיל השלישי, לצורך התאמה של תוכנית טיפול פרטנית כמו גם מעקב אחר בעיות שיניים כמו יובש בפה, פצעים בחלל הפה, נסיגת חניכיים ושחיקת שיניים. בבעיות הללו ניתן לטפל באמצעות טיפולים משקמים לצד רפואה מונעת, אותה ניתן לקבל הן דרך מרפאות פרטיות והן דרך השירות הציבורי, באופן מסובסד.

קבלת מימון לטובת טיפולי שיניים

בני הגיל השלישי מעל גיל 75 זכאים לקבל במסגרת סל הבריאות טיפולי שיניים משמרים הכוללים בין היתר ניקוי אבנית וכן טיפולי שיניים מתקדמים, החל מגיל 85. כדי לבחון את הזכאות נדרש לפנות לעובדת סוציאלית של המחלקה לשירותים חברתיים, מתוך מטרה לאתר מרפאה זמינה בסמוך למקום המגורים כמו גם לקבלת הפנייה. את הטיפול דרך המדינה ניתן לקבל רק דרך מרפאות ציבוריות כמו גם עמותות שמספקות שירות של רפואת שיניים מתקדמת בעבור בני הגיל השלישי. עם זאת, מאחר ומדובר בטיפולים אשר צריכים להיות מותאמים לבני הגיל רצוי לבחון כי המרפאה מתמחה בתחום ולכן לפני שאתם בודקים לגבי מרפאה רצוי לקבל המלצות ולבחון את הוותק והניסיון של הצוות הרפואי.

לסיכום, לטיפולי שיניים בעבור הגיל השלישי יש חשיבות מבחינת איכות החיים. מאחר ואנו חיים בעידן המאפשר לכל אדם מבוגר לקבל טיפול מתקדם בעלות כספית המפורסמת כחלק מהתעריף קבוע לטיפולים רפואיים לבני הגיל השלישי. מאחר ותחום רפואת השיניים הולך ומתפתח, רצוי לנצל את הקדמה הטכנולוגית לצורך שיפור איכות החיים ויצירה של מראה שיניים מלא ואסתטי – גם בגילאים מבוגרים.