כלבים לקשישים: המדריך לאימוץ הכלב המתאים

כלבים לקשישים

אם אתם רוצים לאמץ כלב עבור אדם קרוב כמו אב או אם, סבים או קשישים שאתם מכירים: כדאי שתבחרו חבר חדש שיתאים לאורח החיים של המאמץ. עמותות בכל רחבי הארץ מפרסמות מגוון כלבים חמודים שנועדו לאימוץ, כאשר לכל כלב אופי משלו, התנהגויות והרגלים שונים. בעמותות אפשר למצוא כלבים בגילים שונים, החל מגורים עד לכלבים בוגרים או מבוגרים. אימוץ כזה יהווה חסד מופלא עבור בעלי החיים המקסימים שרק רוצים את קרבתנו, ויספק לקשיש חבר נאמן, שמחה ואהבה גדולה. אבל כיצד מתאימים כלב לקשישים? הנה מספר דגשים שיש לשים אליהם לב:

אימוץ לפי גזע

כלבים באופן כללי מקוטלגים על פי גזעים כשלכל גזע יש תכונות אופי אחרות ונתונים פיזיים מסוימים. לדוגמא: שנאוצר בינוני ידוע ככלב מעולה לקשישים בשל מזג הרוח הנוח שלו וההגנה שהוא מספק לבעלים. כלב רוח (סלוקי) הוא כלב שזקוק לפעילות גופנית בעצימות גבוהה, לכן הוא פחות יתאים לקשיש. פודל בכול גודל יתאים לאדם מבוגר בעיקר בשל גודלו שאינו דורש כוח פיזי או שליטה בעת טיול. מרבית הכלבים שנמצאים בעמותות מעורבים, כאשר עירוב עם גזע נוח יכול להיות מצוין. בכל מקרה אפשר תמיד למתן כוח פיזי של כלב או להשתמש בציוד לבעלי חיים שיעזור לקשיש בטיולים. אתר https://unimal.co/ מציע מגוון רחב של ציוד בעלי חיים על פי התאמה לגזע או לנתונים הפיזיים של הכלב.

אמצו כלב שעבר אילוף או חינוך לצרכים

כיום יש לא מעט עמותות המציעות כלבים מאולפים או כלבי עבודה שאומנו לסייע לאוכלוסיות חלשות. כלבים כאלה ידעו ללכת לצד הבעלים מבלי למשוך, הם יהיו רגועים יותר, סבלניים ואף יתריעו במקרים של תקיפה או סכנה. בכל מקרה יש לא מעט מאלפי כלבים שיעזרו לבצע התאמה של כלב לקשיש בתוספת שיעורי אילוף מקצועיים.

בחרו כלב שאין לו חרדות נטישה או פחדים

לצערנו, יש לא מעט כלבים שחוו טראומות וחרדות בין אם בשל אבדן האם בגיל קטן ובין אם בשל הזנחה או חוויות עבר שהותירו בכלב צלקות נפשיות. יש כלבים שעברו התעללות וכעת סובלים מפחדים קשים לכן הם מאד מפוחדים או תוקפניים. קשישים יתקשו בדרך כלל להתמודד עם כלב ש'משמיד' את הבית בשל חרדות, או מתנהג בתוקפנות כלפי עוברים ושבים. בעיות כאלה נועדו לטיפול על ידי מאמצים אסרטיביים שיכולים להקדיש זמן להתמודדות עם בעיות רגשיות של כלב. בשל כך חשוב לבחור בעל חיים עם מזג נוח כמו גור בוגר שגדל עם אחים ואמא עד גיל מאוחר יחסית, או כלב בן שנה וחצי שנחשב ידידותי וטוב עם אנשים וחתולים. כך תהיה הרמוניה בביתו של הקשיש.

אל תבחרו בגור

גורי כלבים זה הדבר הכי חמוד בעולם אבל הם גם תינוקות של ממש שזקוקים לטיפול של 24 שעות כמו איסוף צואה מרחבי הבית, ניקוי שתן, אילוף לצרכים במשך שבועיים לפחות, ביצוע הרגלה לכלבים אחרים, הגדרת צעצועים וכולי. עבור קשישים המשימה יכולה להיות מעט מעיקה, לכן חשוב לבחור גור בוגר או כלב בוגר שכבר מאולף לצרכים ומחונך לפקודות בסיסיות כמו: שב, ארצה, רגלי וכולי. כך יהיה לקשיש קל יותר להתנהל עם הכלב והוא לא יצטרך להקדיש את כל מרצו וזמנו כדי לאסוף צרכים ולנקות אחרי הגור. בחרו את החבר החדש יחד עם הקשיש ותוכלו לבצע התאמה מושלמת!