משתבחים עם השנים: 5 משקאות האלכוהול שהזמן עושה להם רק טוב

אחד הדברים המשותפים בין אלכוהול לבני האדם בא לידי ביטוי בכך ששניהם משתבחים עם השנים. אז כמו שלכם הזמן עושה רק טוב, אנחנו רוצים שתכירו את 5 משקאות האלכוהול שגם להם הזמן עושה רק טוב. מוכנים? יוצאים לדרך.

וויסקי

וויסקי הוא משקה אלכוהולי חריף שמופק מהתססה של דגנים וזיקוק הנוזל של התסיסה. את הוויסקי מיישנים בתוך חביות עץ אלון, חביות שברוב המקרים הן מפוחמות בצד הפנימי שלהן. תהליך היישון נמשך 3 שנים במינימום, אך תתפלאו לגלות שיש וויסקי שעובר תהליך יישון במשך 21 שנים, שזה נתון פשוט מטורף. כך הוויסקי סופג מחביות עץ האלון את הארומה המיוחדת ומקבל את הצבע הזהוב הכל כך מוכר שלו. אין כמו וויסקי שעבר תהליך יישון בחביות מפוחמות, יש אומרים שהטעם שלו הוא לא פחות ממושלם.

וודקה

וודקה היא משקה אלכוהולי חריף ושקוף המופק מזיקוק של דגנים או תפוחי אדמה. בוודקה יש המון אלכוהול, האחוזים יכולים לנוע בין 30%-70%, כאשר האחוז הנפוץ הוא 40. בניגוד למשקאות אחרים במאמר זה, האמת היא שכמעט ולא מיישנים וודקה. עם זאת, יש מותג צרפתי אחד שנקרא גרייגוס שהוא למעשה וודקה שעברה יישון במשך שנתיים. התוצאה הסופית היא וודקה עמוקה ובעלת ארומה מיוחדת שאין בוודקה רגילה, אמנם מדובר בוודקה יקרה יותר אך אין לנו ספק שזה שווה כל שקל.

יין

יש משפט שאומר שבני האדם הם כמו יין טוב, משתבחים עם השנים. אז כן, ממש כמו בני האדם כך גם היין, ככל שהוא מתיישן כך הוא משתבח עם השנים. אם תבקרו ביקב ודאי תוכלו להתרשם מחביות העץ שיושבות במרתף, אלה החביות שבהן היין עובר את תהליך התסיסה וההתיישנות עד שהוא מבקבקים אותו לתוך בקבוקים ייעודיים. על כל בקבוק ובקבוק תוכלו לראות את שנת הייצור של היין ולגלות שיש יינות שישבו בתוך חבית במרתף כמה שנים טובות. כך היין מקבל את הארומה שלו, את הטעם הייחודי לו ואת הגוון הכל כך מיוחד שלו שמביא לידי ביטוי את הסוג של הענבים, את האדמה שבה הגפן גדל ואת האקלים של המקום שגם הוא תורם לטעם כמובן.

 

 

רום

רום הוא משקה אלכוהולי המופק מזיקוק של קני סוכר, יש לו ריח עז והטעם שלו מתקתק. רוב היצרנים של הרום מיישנים אותו במשך שנה לפחות בחביות אץ אלון או חביות פלדת אל חלד. כך למעשה הרום מקבל את הצבע החום שלו ואת הטעם המתקתק והאחיד שפשוט מציף לנו את הפה בטעמים מרשימים. במהלך היישון שלו היצרנים מערבבים את הרום על מנת לקבל טעם אחיד. בנוסף, הוא עובר סינון על מנת להשיג את הצבע האחיד והכל כך מרשים שלו.

קוניאק

קוניאק הוא משקה אלכוהולי המופק מזיקוק של יין לבן ומתסיסה מזורזת שלו. הוא מכיל לרוב 40% אלכוהול, הטעם שלו עז וצבעו אבן חן ענברית. הקוניאק עובר תהליך יישון במשך שנתיים וחצי לפני שבכלל יהיה מותר לקרוא לו קוניאק. במהלך תהליך היישון חלק נכבד מהאלכוהול מתנדף החוצה ואם תבקרו במרתף שבו מיישנים קוניאק תוכלו לראות פטרייה גדולה ושחורה על הקיר כתוצאה מהצטברות אדי האלכוהול.

לסיכום, אין ספק שממש כמו לבני האדם, גם לאלכוהול הזמן עושה רק טוב. במאמר זה הכרנו 5 משקאות אלכוהוליים שמשתבחים עם הזמן ועוברים בעצמם תהליך יישון שמסייע לכם לקבל את הטעם והארומה הכל כך מיוחדים להם.