איך מסייעים לקשישים לעבור את החורף בשלום?

תקופת החורף עלולה להוות סכנת חיים של ממש לקשישים, בשל הסכנות אליהם הם חשופים. כיצד נוכל לסייע להם לעבור את התקופה הזו בשלום ובבריאות שלמה? להלן הפרטים.

כך תוכלו לסייע לשמור על בריאותם של קשישים בחורף

עבור אלפי קשישים, תקופת החורף נחשבת לאחת מהתקופות המסוכנות ביותר לבריאותם, וזאת בשל החשיפה המוגברת למחלות ודלקות שיכולות להחמיר ולהוביל לא פעם גם לאשפוז. למעשה, אם אדם צעיר חולה בשפעת (מחלת חורף עונתית נפוצה) ויכול להחלים ממנה בפרק זמן קצר יחסית, בעבור אדם קשיש שפעת קלה יכולה להגיע עד לכדי דלקת ריאות, ועל כן סיוע לקשישים הינו חיוני לצורך שמירה על בריאותם אך גם על בטיחותם. לצערנו, אנו שומעים על לא מעט מקרים שבהם קשישים סבלו מהיפותרמיה ואפילו נפטרו, ועל כן אנחנו כבני המשפחה והחברים נדרשים לסייע להם באופן שיעזור להם לצלוח את התקופה הזו בבריאות שלמה ובבטיחות. על כן, השלב הראשון בשלב ההכנה הוא קודם כל לקבוע תור לבדיקה אצל רופא אף אוזן גרון פרטי בכדי לבחון את בריאותו של הקשיש ובהתאם לכך לעלות על מחלות/חיידקים שעלולים להחמיר עם הזמן ובהתאם לכך להעניק טיפול רפואי ממוקד לקשיש. בדיקת רופא ניתן לתאם כיום באופן דיגיטלי דרך האפליקציה של קופת החולים או דרך זימון תור באתרים מתמחים, לצורך קיצור זמן ההמתנה. נוסף לכך, רצוי לנקוט במספר צעדים נוספים:

הכנת מלאי תרופות מראש

אבזור של ארון התרופות של הקשיש הינו חיוני. בדקו מהן התרופות אותן הוא נוטל באופן קבוע, ורכשו בעבורו את התרופות בייחוד לאור סיטואציה שבמסגרתה הקשיש לא יוכל לצאת מביתו לצורך רכישה בעקבות מזג האוויר הסוער. נוסף לכך, רצוי להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי תרופות נוספות ללא צורך בקבלת מרשם רופא.

קביעת חיסונים

חשוב מאוד לדאוג לתיאום של תור בעבור חיסון עונתי נגד שפעת. כאמור, אוכלוסיית הקשישים נמצאת בסיכון מוגבר לסיבוך חמור של המחלה, כאשר מחלה נוספת ונפוצה אצל קשישים היא ברונכיטיס. על כן, תיאום תור לטובת חיסון יכול בהחלט לתרום לבריאותו של הקשיש, בליווי מצדכם.

איך מסייעים לקשישים לעבור את החורף בשלום?

קווי תקשורת

חלק מהסיוע לקשיש נוגע לא רק להיבט רפואי אלא גם לדרכי התקשורת שלו איתכם ועם גורמי הרפואה. מומלץ ליצור קשר עם מוקד לרפואה דחופה שמעניק לקשיש אפשרות ללחוץ על לחצן חירום במידה והוא נקלע למצוקה, כמו גם לוודא כי במכשיר הסלולר שלו קיימים כל מספרי הטלפון של מוקדי החירום והרפואה כמו גם מספרי טלפון של בני משפחה וחברים, לעת חירום. כיום ניתן להשיג בעבור קשישים מכשירי פלאפון חכמים וקלים לתפעול שמאפשרים לקשיש לחייג או לשלוח הודעות באופן קולי, ובכך לתקשר איתכם גם בעת שגרה ובוודאי אם נקלעו למצוקה.

הכנת הבית

נדבך חשוב מאוד בתהליך הסיוע נועד להוביל ליצירה של סביבת מגורים נעימה ומותאמת לקשיש. מזג אוויר סוער עלול להוביל להפסקות חשמל, ועל כן הזמינו בעבור הקשיש נציג מטעם חברת החשמל לצורך בדיקה של ארון החשמל כמו גם לצורך בדיקת המכשירים החשמליים בבית. בדקו כי לקשיש יש תנור חימום שמאושר לשימוש כמו גם דאגו מראש למקום שהייה חלופי בעבורו במידה ותהיה הפסקת חשמל, כך שהוא יהיה ערוך מוכן לכל סיטואציה.

ביקור קבוע בביתו של הקשיש

רבים מהקשישים מדווחים על תחושת בדידות שמובילה לדיכאון, בייחוד בתקופת החורף הסוערת. מתן תשומת לב מיוחדת לקשיש דרך ביקור קבוע אצלו הכולל שיחות אישיות כמו גם מתן עזרה בפעולות בסיסיות כמו סיוע ברחצה וטיפוח אישי יכול בהחלט להעלות את מצב רוחו. במידה ואתם לא יכולים להגיע באופן קבוע או מישהו מבני המשפחה, ניתן בהחלט לשקול לתאם בעבורו ביקור קבוע של מטפל שיגיע לסייע לו בכל דבר שיצטרך, כאשר ניתן לקבל מימון בעבור הטיפול דרך ביטוח סיעודי.

לסיכום, קשישים צריכים לנקוט בשורה של צעדים בכדי להבטיח את בריאותם בתקופת החורף שחושפת אותם לשורה של מחלות וסכנות. באמצעות הקפדה על הצעדים אותם הצגנו לכם כעת תוכלו לספק להם מערך תמיכה פיזי אך גם לא פחות נפשי, כל זאת בכדי להבטיח כי תקופת החורף תעבור בשלום ובבריאות הגוף והנפש.