תשלומי מס הכנסה לנכים – איך מגישים בקשה לפטור?

אם גם אתם סובלים מנכות פיזית או נפשית כלשהי המוכרת בביטוח לאומי, אתם זכאים להקלות ופטור מתשלום מס בשיעור מסוים. התהליך הוא לא סבוך ומורכב אומנם, אבל נראה כי לא מעט נכים ובני משפחותיהם כלל לא מודעים להטבה הזו ולכן לא מממשים אותה, וזה בהחלט חבל. הטבת המס יכולה להגיע לסכומים יפים של עשרות אלפי שקלים מדי שנה וזה הזמן להבין בדיוק איך מגישים את בקשה הפטור. זכרו – אם אתם לא בטוחים מה צריך לעשות או שאין לכם את הפנאי לעשות זאת בעצמכם, אל תהססו לפנות לסיוע מקצועי בהגשת הבקשה.

מהו פטור מתשלום מס הכנסה לנכים?

תושבי ישראל שלהם הכנסה חייבת במס וסובלים מנכות כלשהי, יכולים לקבל פטור מתשלום המס. על אף כי ישנה רשימת מחלות מוכרת ומוגדרת, כל אזרח ותושב בישראל רשאי לעמוד מול ועדה רפואית של ביטוח לאומי ולדרוש אחוזי נכות. הועדה בוחנת כל מקרה לגופו ומתייחסת לפרמטרים רבים וחשובים והיא זאת שקובעת את אחוזי הנכות. פטור מלא ממס הכנסה ניתן במקרים של 90-100 אחוז נכות רפואית ולפני כן ניתן לקבל פטור חלקי לפי דרגות שונות. באתר המרכז להחזרי מס תוכלו למצוא עוד מידע חשוב על החזרי מס לנכים ולהבין בדיוק מה צריך לעשות כדי לממש את הזכויות המגיעות לכם.

 

 

איך מגישים בקשה לפטור?

כדי לקבל את הפטור יש להגיש בקשה לפטור באופן מקוון, דרך שליחת טפסים בדואר או באופן פיזי באחד מסניפי רשות המיסים בכל חלקי הארץ. הועדה היא זו שקובעת את אחוזי הפטור וכן את תקופת הזמן שבה יינתן סטטוס הנכות. ניתן להגיש ערעור על החלטת הועדה. התובע הוא זה שאחראי להביא איתו את כל המסמכים התומכים בבקשה. במהלך הפגישה יתבקש התובע להציג את מצבו הרפואי, לעבור בדיקת רופא ולפרט על בעיות תפקודיות יומיומיות שהמחלה מביאה איתה. אם אכן ניתנת נכות רפואית יש להעביר את המסמכים הללו למעסיקים במקרה של שכירים או להגיש בדו״ח השנתי במקרה של עצמאים.

האם אפשר לקבל פטור רטרואקטיבי?

בהחלו, ניתן לקבל החזר מס רטרואקטיבית בהתאם למועד שבו נקבע שהתחילה תקופת הנכות. אם בקשה מסוימת הוגשה ב-2015 ואושרה ב-2016 למשל, ניתן יהיה לקבל את הפטור שנה אחורה מהיום שבו נקבע שהחלה הנכות. ניתן לקבל החזרים עד שש אחורה. אם הבקשה מוגשת על יותר משנה אחת יש להגיש בקשה נפרדת להחזר מס על כל אחת מהשנים הרלוונטיות.

גשו לייעוץ מס בהקדם האפשרי

נכים ועדיין לא נהנים מפטור מס ומיותר כסף בתלוש המשכורת בסוף חודש? אל תוותרו על הזכויות שמגיעות לכם. בשלב הראשון כדאי להתייעץ עם רואי חשבון ויועצי מס ולהבין בדיוק איזה פטור פוטנציאלי מגיע לכם. לאחר מכן מומלץ בחום להתייעץ עם עורך דין און גוף המסייע לנכים ובעלי מוגבלויות להיערך לקראת הועדה של ביטוח לאומי.

לסיכום, עקבו אחר תשלום המס שלכם תמיד

הטיפ כאן לסיום הוא טיפ חשוב ולא רק למי שסובל מנכות או מוגבלות. בתור שכירים או עצמאים, הרבה פעמים מגיע לנו כסף או הטבות שאנו בכלל לא מודעים לקיומם. זה יכול להיות קשור לאזור המגורים שלנו, למצב הרפואי שלנו או לטעויות מצטברות בחישוב המס שנעשו במהלך השנים. תמיד עדיף להיות עם היד על הדופק בעניין הזה ולא לקחת כלום כמובן מאליו. מסך הכנסה לא יתקן את הטעויות שלו מעצמו וחשוב מאד שאנחנו נקפיד לדאוג לעצמנו.