גם בגיל השלישי: כל היתרונות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי

אוכלוסיית העולם מזדקנת יותר ויותר וקריטי לתעדף את בריאותם הנפשית ורווחתם של יקירינו הקשישים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) מוכר זה מכבר כטיפול יעיל לבעיות פסיכולוגיות שונות, ויתרונותיו יכולים להשפיע גם על הקהילה המבוגרת. במאמר זה נחקור את הדרכים הייחודיות שבהן CBT יכול להעצים קשישים ולעזור להם להתגבר על אתגרים איתם הם מתמודדים, זאת תוך שיפור איכות חייהם בשנות הזהב שלהם. הצטרפו אלינו ונכיר ביחד את טיפול CBT, וגם ניתן טיפים מעשיים לשילוב טיפול זה בחייהם של קשישים.

מהו טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא סוג של פסיכותרפיה שמטרתה לשנות את דפוסי החשיבה וההתנהגות השליליים של אדם על ידי טיפול בבעיות הבסיסיות הגורמות להם. זהו טיפול קצר טווח ומוכוון מטרה המסייע לאנשים לנהל את רגשותיהם, מחשבותיהם והתנהגויותיהם על ידי הבנת הקשר ביניהם. זהו מאמץ משותף בין המטפל למטופל ומתמקד בבעיות ההווה ובמציאת פתרונות מעשיים.

 

 

כיצד CBT יכול לעזור לקשישים

האוכלוסייה המבוגרת נוטה יותר לסבול מבעיות נפשיות בשל מספר גורמים כגון אובדן עצמאות, בדידות ומחלות פיזיות. טיפול קוגניטיבי התנהגותי יכול לעזור לקשישים במספר דרכים, כולל:

 • טיפול בדיכאון וחרדה: דיכאון וחרדה הן מבעיות בריאות הנפש הנפוצות ביותר המשפיעות על קשישים. CBT יכול לעזור להם בניהול מצבים אלה על ידי זיהוי דפוסי חשיבה שליליים התורמים לסימפטומים שלהם. באמצעות טיפול במחשבות שליליות אלה, קשישים יכולים ללמוד לנהל את רגשותיהם ולשפר את מצב רוחם. טיפול זה אפקטיבי גם לילדים בכל הגילים.
 • התמודדות עם אבל ואובדן: קשישים נוטים יותר לחוות אבל ואובדן עקב מות יקיריהם, חברים ובני גילם. CBT יכול לעזור להם להתמודד עם האובדן שלהם באמצעות למידה של מנגנוני התמודדות ואסטרטגיות חשיבה חיובית.
 • טיפול בכאב כרוני: כאב כרוני הוא בעיה שכיחה בקרב האוכלוסייה המבוגרת. CBT יכול לעזור להם לנהל את הכאב שלהם באמצעות טכניקות הרפיה, טכניקות הסחת דעת ואסטרטגיות קוגניטיביות. טיפול זה יכול גם לעזור להם להתמודד עם כל מחשבות שליליות או רגשות שליליים שיש להם לגבי הכאב שלהם.
  • שיפור השינה: הפרעות שינה שכיחות בקרב קשישים. CBT יכול לעזור בשיפור איכות השינה שלהם באמצעות למידה של טכניקות הרפיה והתייחסות לכל דפוסי חשיבה שליליים שעלולים להפריע לשינה שלהם.
  • שיפור הזיכרון: ככל שאנו מתבגרים, הזיכרון שלנו עשוי להדרדר. CBT יכול לעזור לאנשים מבוגרים לשפר את הזיכרון שלהם באמצעות למידה של אמצעי זיכרון שונים, טכניקות ויזואליות ואסטרטגיות אחרות לשיפור הזיכרון.
  • התמודדות עם מצבי לחץ: סטרס הוא נושא שכיח בקרב האוכלוסייה המבוגרת. CBT יכול לעזור להם לנהל את הלחץ שלהם על ידי לימוד טכניקות הרפיה והתייחסות לכל דפוסי חשיבה שליליים שעשויים לתרום לרמות הלחץ שלהם.

היתרונות של טיפול קוגניטיבי התנהגותי לקשישים

 • אינו פולשני: CBT הוא טיפול לא פולשני שאינו דורש תרופות או ניתוח. זוהי צורת טיפול בטוחה ויעילה שאינה נושאת כל סיכון לתופעות לוואי.
 • טיפול משותף: CBT הוא טיפול משותף בו המטפל עובד עם המטופל כדי לזהות את הבעיות שלו ועוזר לו למצוא פתרונות מעשיים. שיתוף פעולה זה מסייע למטופל להרגיש ששומעים ומבינים אותו, מה שיכול להועיל במיוחד לאוכלוסייה המבוגרת.
 • קצר טווח: CBT הוא טיפול קצר מועד שנמשך בדרך כלל בין 12 ל -16 שבועות, דבר שיכול להיות אידיאלי עבור קשישים המוגבלים מבחינת ניידות או אנרגיה.
 • ניתן להתאמה: CBT הוא טיפול שניתן להתאים לצרכיו של הפרט. המשמעות היא שניתן להתאים CBT לצרכים ולמגבלות הספציפיות של האוכלוסייה המבוגרת.
 • עוזר למנוע חזרת הסימפטומים: CBT לא רק מטפל בסימפטומים של בעיות נפשיות אלא גם מטפל בבעיות הבסיסיות הגורמות להם. משמעות הדבר היא שהטיפול יכול למנוע הישנות של הסימפטומים באמצעות הכשרת המטופלים בטיפול הסימפטומים שלהם לטווח הארוך.

לסיכום

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול יעיל שיכול לעזור לאוכלוסייה המבוגרת בהתמודדות עם בעיות נפשיות. זהו טיפול בטוח, לא פולשני, מבוסס ראיות ושיתופי, הניתן להתאמה לצרכים הספציפיים של האוכלוסייה המבוגרת. באמצעות טיפול בדפוסי חשיבה שליליים, CBT יכול לעזור לאנשים מבוגרים להתמודד את הסימפטומים שלהם, לשפר את מצב רוחם ולשפר את איכות חייהם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.