במיוחד בגיל השלישי: למה חשוב לעשות ביטוח משכנתא?

משכנתא היא המקפצה שלנו לרכישת דירת חלומותינו, אך ההתחייבות אליה עלולה להיות מבעיתה – החיים דינמיים, ולא צפויים, אז איך תשלמו אותה אם אחד מבני הזוג ילך לעולמו חלילה? או שיגרם נזק לדירה בעקבות שרפה למשל? בדיוק עבור מקרים אלו קיים ביטוח משכנתא! ביטוח משכנתא הוא תנאי חובה של הבנק ברוב המקרים, המבטח את המשכנתא במידה ואחד מבני הזוג אשר לווה משכנתא נפטר, או שהדירה ניזוקה בשל אירוע לא צפוי. אז מהו ביטוח משכנתא? ומה העלות שלו? הפרטים במאמר שלפניכם.

מהו ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא נועד להגן על הבנק במידה ולא תוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתא בשל מוות של אחד מבני הזוג, או במידה ונגרם נזק לדירה, ולכן מדובר ברשת ביטחון חשובה. גם אם לא תוכלו להמשיך לשלם על הדירה בשל מקרים אלו, הבנק ימשיך לקבל את תשלומי המשכנתא כרגיל מחברת הביטוח שלכם. הביטוח הנדרש כולל ביטוח משכנתא המורכב מביטוח חיים וביטוח מבנה. לרוב, ביטוח משכנתא הוא תנאי חובה של הבנק לקבלת המשכנתא. כמבקשי משכנתא אתם יכולים לבחור האם לרכוש בטוחים אלו אצל סוכנות הביטוח שעובדת עם הבנק, או אצל סוכן ביטוח פרטי.

כמו כן, אם לקחתם הלוואה בגובה של עד כ-30 אלף שקלים בלבד, הבנק לא יכול לבקש מכם לעשות ביטוח משכנתא. בנוסף, כאשר נותר לכם לשלם עד 30 אלף שקלים בלבד, או שבמהלך השנה הקרובה יתרת המשכנתא אמורה לרדת לסכום זה, הבנק צריך להודיע לכם שבאפשרותכם לבטל את הביטוח.

 

 

כיצד תדעו אם אתם צריכים לבטח את המשכנתא?

הבנק יודיע לכם כחלק מהבקשה למשכנתא, האם אתם צריכים לבטח אותה והם מדובר כתנאי סף למתן ההלוואה. בנוסף הוא יפרט לכם אודות תנאי פוליסת הביטוח הנדרשים. כמו כן, הבנק יציע לכם להצטרף לפוליסת הביטוח מטעמו, גם עבור ביטוח החיים וגם עבור ביטוח מבנה, אך קחו בחשבון שאתם רשאים לרכוש פוליסה גם ממבטח אחר. לאחר שתחליטו היכן אתם מבטחים את המשכנתא, תתבקשו לפנות באופן עצמאי או לחברת הביטוח שעובדת עם הבנק, או למבטח אחר שבחרתם לנכון ועומד בתנאי הבנק. כדי להצטרף לפוליסה תתבקשו למלא שאלון של פרטים אישיים, הצהרת בריאות ומסירת מידע על הנכס והמשכנתא, ורק לאחר מכן, ועל סמך נתונים אלו תקבלו הצעת מחיר לפוליסה.

אם בחרתם לבטח את המשכנתא בחברת ביטוח מטעם הבנק, תקבלו אחת לשנה מהבנק מסמך עם הסכומים ששולמו עד כה בפוליסה, ואישור על הפרמיה השנתית ששולמה על כל אחד מהביטוחים – חיים ומבנה. האישור תואם כמובן לדרישות מס הכנסה. בנוסף, במסגרת המסמך יצוינו הפרטים הבאים: שיעור הכיסוי של הביטוחים עד כה, הודעה שתוכלו לבטל את הפוליסה בכל שלב, במידה שתציגו לבנק פוליסת ביטוח ממבטח פרטי עם נתוני פוליסה זהים – תוכלו לבטל את הביטוח ללא עמלה, והודעה שאין להצטרף לפוליסת ביטוח במידה ונותר לכם לשלם עד 30 אלף שקלים במשכנתא. כמו כן, חשוב לציין שבמידה ובעל משכנתא הולך לעולמו, הבנק מתנהל באופן עצמאי מול חברת הביטוח כדי לקבל החזרים על המשכנתא, אתם לא תצטרכו לעשות דבר בנושא.

האם ביטוח משכנתא מבטח גם את תכולת הדירה?

התשובה היא חד משמעית לא. כאמור, ביטוח המשכנתא נועד כדי לבטח את הבנק עצמו ולא אתכם. ביטוח תכולת דירה תצטרכו לעשות בנפרד אצל מבטחים פרטיים בלי קשר לבנק.

בשורה התחתונה,

ביטוח משכנתא הוא תנאי לקבלת המשכנתא במקרים רבים. ובצדק, הבנק רוצה לבטח את עצמו מכל הכיוונים, ולהבטיח שלא משנה מה, ההלוואה תוחזר אליו בריבית שהתחייבתם אליה.