מתי יזדקקו קשישים לשירותיו של נוטריון?

נוטריון

ישנם מצבים רבים בחיים, בהם אנו עשויים להזדקק לשירותיו של נוטריון. בגיל מבוגר, הצורך בכך עשוי לעלות במיוחד. אלה כמה מצבים, שבהם הדבר עשוי לבוא לידי ביטוי:

מתן ייפוי כוח

נוטריון יכול לאשר ייפוי כוח. החוק אף מחייב לקבל אישור מנוטריון לכך (מכונה "ייפוי כוח נוטריוני") בשני מקרים. המקרה האחד, הוא כאשר עושים ייפוי כוח ספציפית עבור ביצוע עסקאות במקרקעין, אשר מחייבות ביצוע רישום בלשכת המקרקעין. בכדי שמישהו אחר יעשה זאת עבור הקשיש, חייבים ייפוי כוח וכאמור – לעשות זאת אצל נוטריון. המקרה השני שמחייב נוטריון בייפוי כוח, הוא כאשר דרוש ייפוי כוח כללי – ייפוי כוח אשר מכסה אפשרויות פעולה רבות במיוחד. הצורך בייפוי כוח הוא דבר נפוץ מאוד, ואם תחפשו נוטריון בירושלים למשל, סביר שתמצאו את מבוקשכם.

 

ייפוי כוח מתמשך נפוץ בהקשר אפוטרופסות על קשישים וכתחליף לכך, אשר הקשיש יכול לעשות ביוזמתו. הוא מכין את הקרקע, למצב עתידי אפשרי של אובדן יכולת קבלת החלטות עצמאית וחוסך בצורך למנות אפוטרופוס, על ידי בית המשפט. כמו כן, הוא מסייע לקשיש להבטיח במידת האפשר, שמיופה הכוח יפעל בעתיד באופן שתואם לרצונותיו. גם ייפוי כוח מתמשך ניתן לעשות אצל נוטריון, במידה והוא מוסמך לכך.

עריכת צוואות

הסתייעות בנוטריון היא לא הדרך היחידה לערוך צוואה שהחוק מכיר בה. ניתן לעשות זאת גם בבית המשפט או  באמצעות עדים, על פי תנאים מסוימים. עם זאת, עריכת צוואה דווקא דרך נוטריון, היא בין הדברים שקשישים עשויים להעדיף. זאת, מאחר שהנוטריון הוא מומחה לנושאים אלה, אשר יוכל לייעץ להם בנידון באופן אובייקטיבי ועל פי ניסיונו. כך, ניתן לצמצם מראש אי הבנות שונות וסיבוכים, שעשויים להיגרם בגלל ניסוח צוואה בידי אדם חסר ניסיון. נזכיר, כי מדובר בתחום בו לא חסרות מריבות בין בני משפחה, סביב עיזבון אדם שנפטר ובכלל בהיבטים שונים של ירושות. לכן, מוטב למנוע זאת מראש, ככל הניתן.

קבלת אישורים שונים

אצל נוטריון ניתן לעשות גם תצהירים ואישורים שונים, באופן שנותן להם תוקף משפטי. יש לכך דוגמאות רבות. אישור חיים הוא סוג מיוחד של אישור, אשר עשוי להיות רלוונטי במיוחד לקשישים. מקבלי קצבאות שונות, נדרשים לעתים על ידי הגופים שנותנים את הקצבה לספק אישור כזה. המטרה, היא להבטיח שהקצבה מגיעה למי שאמור לקבל אותה ולא לרמאי כלשהו, אשר מנצל לרעה את עובדת פטירתו של הקשיש. האישור מציין שאותו אדם שאמור לקבל את הקצבה, אכן התייצב בפני הנוטריון, בכדי להוכיח שהוא בחיים.

צריכת שירותי נוטריון שוטפים

כמובן, קשישים עשויים להזדקק מפעם לפעם, גם לשירותים האופייניים השונים אשר נוטריונים מספקים לציבור הרחב, ללא קשר לגיל. זה יכול להיות למשל אימות מסמכים או אימות חתימות. עוד אפשרות נפוצה, הוא נושא התרגום הנוטריוני – תרגום של מסמך על ידי משרד הנוטריון עצמו ואישור האותנטיות של המסמך ביחס למקור. יש עוד גרסה של תרגום כזה, פשוטה יותר, שמכונה "אישור נוטריוני להצהרת מתורגמן". במסגרתה, הנוטריון מאשר שהוא ראה אישית תרגום מסמך וגם את המתרגם, אך לא מאמת את תוכן התרגום.

לסיכום

כפי שראינו, הצורך בנוטריון עבור קשישים, מתבטא בכמה דברים חשובים ביותר. כמו כן, כדאי לקחת בחשבון שני דברים. האחד – קשישים הם פעמים רבות מטרה להונאות שונות. השני – קשישים עשויים לסבול מירידה ביכולת הקוגנטיבית, באופן שמשפיע לרעה על קבלת החלטות. לכן, כדאי להקדיש לכך מחשבה מראש לעבודה עם בעל מקצוע כמו נוטריון ולא לחכות לרגע האחרון.